1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie.
Punktualnie o godzinie 17:00 (tzw. Godzina “W”) jednostki Okręgu Warszawskiego AK wraz z oddziałami dyspozycyjnymi KG AK zaatakowały wojska niemieckie stacjonujące we wszystkich dzielnicach okupowanego miasta. Armii Krajowej udało się zająć część Warszawy, jednak strategiczne punkty pozostawały pod niemiecką kontrolą. Radziecka strona konsekwentnie odmawiała udzielenia pomocy powstańcom.
Po 63 dniach wyniszczającej walki, 3 października 1944 roku, Powstanie Warszawskie zakończyło się kapitulacją i niemalże zrównaniem stolicy z ziemią. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.
Na pierwszy dzień sierpnia 2021 przypada już 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to, mimo wielu kontrowersji jest bezwzględnie kojarzone z bohaterstwem tysięcy młodych Polaków. Ich losy przerażają i fascynują jednocześnie. .To szczególny czas przede wszystkim dla żyjących jeszcze powstańców i ich rodzin. To też odpowiedni moment, by pochylić się nad historią i przekazać ją młodszym pokoleniom. Pamięć o Powstaniu Warszawskim wciąż jest żywa, a obchody w 2021 będą kolejną okazją do wspomnienia tego dramatu.