“Akademia Pana Kleksa” w naszej Bibliotece

W Gminnej Bibliotece w Podedwórzu otwieramy Akademię Pana Kleksa. Jest to projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, mający na celu sfinansowanie zadań z zakresu kultury o charakterze projektowym. Zorganizujemy, w nawiązaniu do zajęć jakie prowadził Pan Kleks, warsztaty i wydarzenia w szczególności dla młodzieży i seniorów w wieku 60+. Będzie to nowatorska koncepcja, która na terenie naszej gminy, nawet powiatu, nigdy nie miała miejsca. Przez to działanie chcemy dotrzeć do różnych grup czytelników, i stworzyć takie sytuacje aby nasza instytucja była miejscem interesującym i fascynującym, wartym odwiedzenia.

Chcemy zatem przeprowadzić następujące zadania:

1. Warsztaty “Witajcie w naszej  bajce” czyli poznanie świata osób niesłyszących i niemowląt do 11 miesiąca życia. Będą to warsztaty mające na celu poznanie podstaw języka migowego i kultury osób niesłyszących. Warsztaty będą przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Natomiast nauka “bobomigów” dla rodziców z niemowlętami będzie polegała na komunikacji za pomocą gestów. Nauka ta rozwija pozytywne społeczne interakcje i relacje z rodzicami, a także pomaga dzieciom kontrolować swoje zachowanie.

2. Warsztay Kleksografii- kaligrafii czyli nauka ładnego pisania skierowana jest do seniorów ale również do dzieci młodzieży chętnych do manualnej pracy warsztatowej, wykazujących ciekawość i chęć rozwijania swych umiejętności piśmiennych. Warsztay w przystępny sposób, przybliżą historię kaligrafii i piśmiennictwa oraz przyborów pisarskich.

3. Gra terenowa “W poszukiwaniu guzika Mateusza” będzie to trzydniowy warsztat projektowania mobilnych gier na smartfona dla młodzieży i premiera gry. Uczestnicy warsztatów w czasie zajęć przechodzą cały proces projektowania gry : od ustalenia celów i perspektyw, poprzez temat i określenie bohaterów aż do mechaniki i dynamiki gry.

4. Święto bajek i opowiadaczy” to zjazd wszystkich postaci z bajek oraz opowiadaczy. Będzie to również uroczyste zakończenie projektu, skierowane do wszystkich mieszkańców gminy Podedwórze. Spod Urzędu Gminy na plac biblioteki przejdzie barwny korowód postaci z bajek. Tam odbędą się konkurencje i konkursy dla rodzin z nagrodami związane z tematyką książek Jana Brzechwy. Dodatkowo na żywo odbędą się pokazy w objazdowym planetarium. Będą to dwa lub trzy filmy profesjonalnie tłumaczone przez astronoma. Na koniec odbędzie się wspólna taneczna zabawa prowadzona przez wolontariuszy biblioteki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy  do udziału w projekcie. Więcej informacji znajdą Państwo w Gminnej Bibliotece Publicznej w Podedwórzu.

Kwota dofinansowania to 27 360 zł, natomiast całkowity koszt wydatków to 34 200 zł pozyskane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach “Programu Partnerstwo dla Książki 2021”

Logo Instytutu Książki