Świeże bułeczki w Naszej Bibliotece! Park Jurajski

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku od tej książki Michaela Crichtona zaczęła się wielka, trwająca do dziś fascynacja prehistorycznym światem dinozaurów. Niewątpliwy udział miała w tym znakomita ekranizacja powieści w reżyserii Stevena Spielberga.

Przez bardzo długi czas pozycja ta była niedostępna, ale dzięki Wydawnictwu Vesper możemy dziś cieszyć się nią na naszych półkach.

Teraz co nieco więcej o fabule.

Dzięki zaangażowaniu ekscentrycznego milionera na niewielkiej wyspie w pobliżu Kostaryki powstaje Jurassic Park, którego największą atrakcją są żywe dinozaury, sklonowane za sprawą DNA pozyskanego z krwi zatopionych w bursztynie owadów. Niestety stworzony przez człowieka ekosystem wymyka się spod kontroli – dinozaury wydostają się na wolność i rozpoczynają polowanie na inne stworzenia oraz… ludzi.

Książka Michaela Crichtona w znaczącej mierze opiera się na aspekcie stricte badawczym, jednak jest przy tym szalenie przystępną i wciągającą pozycją. Autor posługuje się lekkim, żeby nie powiedzieć uproszczonym językiem, nie siląc się przy tym zupełnie na patos czy laboratoryjny żargon; wzbogaca za to całość o przygodowe zabarwienie.