Podsumowanie projektu “Ballady Ludowe – działania rozpowszechniające lokalną kulturę ludową”

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Podedwórzu cofnęliśmy się w czasie, aby upamiętnić naszą ludową kulturę. Dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy uczestniczyli w cyklu warsztatów, które nawiązywały do utworu “Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza, aby upamiętnić 200 rocznicę ich wydania.

Dzieci i młodzież uczestniczyły w warsztatach muzycznych, na których nauczyły się śpiewać techniką wokalną zwaną “Białym Śpiewem”.

Dorośli stworzyli grę terenową ” Poszukiwanie Świtezianki”, która wprowadziła uczestników w świat wierzeń ludowych i ballad. Gra terenowa – której premiera odbyła się się “Biesiadzie z Balladą” – zainteresowała dzieci, rodziców i dziadków, którym przejście całej gry zajęło całe dwie godziny! Po skończeniu gry terenowej wszyscy biesiadowaliśmy przy ognisku.

Seniorzy wzięli udział w warsztatach z kreatywnego pisania,na których powstał zbiór “Ballady Ludowe – To Lubię!” (link do zbioru znajdziecie na dole posta). Zbiór ten wykorzystały dzieci i młodzież na warsztatach ” Barwne Lilije”. Powstały dzięki temu prace można podziwiać na wystawie w Bibliotece.

Zwieńczeniem projektu był występ zespołu “Kanka Franka” który gra tradycyjną suwalską muzykę z repertuaru Franciszka Racisa. Panie są pasjonatkami folkloru i umożliwiają uczestnikom przeniesienie za pomocą ich muzyki do dawnych czasów.

Projekt dofinansowany z w ramach Programów rządowych z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na rok 2022 “Ballady i romanse”

Dodaj komentarz

Skip to content