Zespół Rumenok podczas przedstawienia Wizyta Księdza po kolędzie

57 Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru.

W naszej gminie działa Zespół RUMENOK z Hołowna. Na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, otrzymał aż trzy nagrody główne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

” RUMENOK” powstał w 2008 roku , w ramach projektu – Wioski Tematyczne na Polesiu Lubelskim, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego w Hołownie, z funduszy EQUAL. Nazwa Zespołu wiąże się z kultywowaniem lokalnej gwary, która jest mieszaniną trzech języków: polskiego, białoruskiego i ukraińskiego. Rumenok w gwarze znaczy rumianek. W swoim repertuarze zespół posiada pieśni obrzędowe oraz widowiska takie jak : „ Szeptucha i czmut” , „ Koło moho prosa”, „Żniwa”, „ „Wykopki”, „ Rumenok zyło dywo-dywelne” , „ Prydany” , „ Poleskie wesele”, „Szmatnyk i wse insze w sele” oraz spektakle kabaretowe.

Obecnie w zespole grają : Marianna Burzec, Jolanta Burzec, Halina Bliźniuk, Jadwiga Kozioł, Elżbieta Jurek , Andżelika Jurek, Joanna Dzyruk , Jan Ciemniewski, Teresa Ciemniewska, Bartłomiej Wyrzykowski i Robert Hołod. Kierownikiem Zespołu RUMENOK jest Gabriela Bilkiewicz.

Zespół pięknie promuje Gminę Podedwórze , za co jako instytucja kultury jesteśmy bardzo wdzięczni. W dniu Waszego święta życzymy wiele zdrowia i energii do pracy w zachowaniu dziedzictwa kulturowego regionu dla przyszłych pokoleń.

Dodaj komentarz

Skip to content